Održavanje

Mali servis

Redovno održavanje vozila je neophodno da biste zadržali prvobitni kvalitet Vašeg vozila u pogledu bezbjednosti, udobnosti i performansi. Obuhvata potpuni pregled svih dijelova vezanih za bezbjednost Vašeg vozila: rad motora i elektroniku, dijagnostičkim uređajem.

Kao što znate prilikom rada motora dolazi do neprestanog trenja između pokretnih i nepokretnih dijelova motora i neophodno je podmazivanje.

Motorno ulje koje u eksploataciji, neprestano se kontaminira produktima sagorjevanja i opiljcima čeličnih i aluminijumskih dijelova motora, gubeći svoju viskoznost i trenje polako oštećuje najfinije obrađene površine motora (karike, klipove cilindre, košuljice ležajeva i sl.).

Vrlo često se događa da automobil troši minimalnu količinu ulja do pređenih 9.000 km, a zatim narednih 1000 km dođe do povećane potrošnje i do 1 litra.To znači da je ulje izgubilo viskoznost i više ne podmazuje dovoljno.
Ukoliko propustite ovaj trenutak i ne dolijete ili ne zamijenite ulje, već nastavite da vozite, može doći do ozbiljne havarije i lomova dijelova motora.

Sa ciljem da se što duže očuvaju optimalne performanse  motora, sistema goriva i klima uređaja. Zamjenom filtera vazduha i goriva, omogućavate kompjuteru motora da napravi stehijometrisku smješu potrebnu za potpuno sagorjevanje i dobijanje maksimalne snage motora uz manju potrošnju goriva. Ukoliko se zamjena ne vrši redovno dolazi do kvara dijelova, kao što su protokomjer i drugi senzori usisne grane, dizne za ubrizgavanje i sl.

Podrzumjeva zamjenu:
– Motornog ulja.
– Filtera – ulja, goriva, vazduha, klime.

Za svaki model je predviđeno redovno održavanje u fabrički propisanom servisnom intervalu, nakon određenog broja pređenih kilometra ili vremenskog roka.

Mali servis je najvažniji servis vozila.

Sezonski servis

Polugodišnji je servis koji Vaše vozilo priprema na nove uslove vožnje. U BiH zimska sezona počinje 15.11. a završava se 15.04. kada počinje ljetna sezona. Proljetni od 01.03. do 30.04.  Zimski od 01.10. do 30.11.

Ovaj servis obuhvata vizuelni pregled 14 tačaka bitnih za funkcionalnost vozila, bezbjednu i sigurnu vožnju:
1. Osvjetljenja.
2. Uređaja za pranje vjetrobranskog stakla.
3. Metlica brisača.
4. Rashladnog sistema.
5. Akumulatora.
6. Kočionog sistema.
7. Izduvnog sistema.
8. Profila guma.
9. Karoserije i laka.
10. Sirene.
11. Mjenjača.
12. Podvozja.
13. Upravljačkog sistema.
14. Kočione tečnosti.

Inspekcijski servis

Je uslovljen vremenskim intervalom ili pređenom kilometražom. Svako vozilo se nakon određene pređene kilometraže mora potpuno ispitati. Proizvođač preporučuje prvi redovni servis već nakon 1000 pređenih kilometara.Provjera se cijelo vozilo, do 50 ispitnih tačaka: tehnika, elektronika, karoserija, potrošni dijelovi, tekućine itd. Zbog bezbjednosti i očuvanja vrijednosti vozila.

Obim servisa zavisi od starosti vozila, pređene kilometraže, pa stanja vozila.Ispitivanje i radovi održavanja podrazumjeva kontrolu, zamjenu ili dolivanje tekućine:
– Motornog ulja.
– Filtera ulja.
– Filtera goriva.
– Filtera vazduha.
– Filtera čestica dizela – DPF.
– Filtera klime.
– Tečnosti čišćenja isparivača klima.
– Gasa i ulja klime.
– Rashladne tečnosti hladnjaka.
– Dodatka rashladne tačnosti protiv smrzavanja.
– Vjetrobranskog stakla.
– Tečnosti za čišćenje vjetrobrana.
– Metlica brisača.
– Elektronike.
– Akumulatora.
– Svjetala.
– Svjećica.
– Grijača.
– Kočnica.
– Pločica kočnica.
– Diskova kočnica.
– Ulja kočnica.
– Ležaja točka.
– Ležajeva lafete.
– Zglobova lafete.
– Amortizera.
– Stanja pneumatika točkova.
– Stanja naplataka točkova.
– Ulja servoupravljača.
– Ulja mjenjača.
– Osovinskog pogona.
– Zupčastog remena.
– Klinastog remena.
– Klinastog ožljebljenog remena.
– Kvačila.
– Izduvnog sistema.
– Prigušivača izduva.
– Lima i laka.
– Sredstava njege vozila.
– Seta obavezne opreme.
– Seta alata..
– Seta zimske opreme.
– Provođenje probne vožnje.

Pridržavajte se propisanog plana održavanja vozila. Termin redovnog servisa piše na kartici ispod poklopca motora, pokazivaču servisnih intervala u instrumentnoj tabli, naljepnici na B stubu vrata vozača ili u servisnoj knjizi. Vaš ovlašteni Servis će Vas savjetovati o servisnim intervalima, obimu ispitivanja i radova održavanja. Potvrda Servisa je uslov za Garanciju mobilnosti.

Inspekcija je posebno važna za vozila 4+. Iskoristite povoljne cijene paketa 4+. Dijelovi i ugradnja uključeni su u cijenu. Posjeta Servisu marke uvijek se isplati.

Volkswagen Original = Volkswagen Garancija = Volkswagen vozilo.
Iz Originala proističe Garancija mobilnosti.

Veliki servis

Da bi se sva četiri takta rada motora sa unutrašnjim sagorjevanjem odvijala usklađeno, potrebno je da rad radilice motora bude usklađen sa radom bregastog vratila i ventila. Ova dva mehanička sistema povezuje zupčasti kaiš ili pogonski lanac. U zavisnosti od konstrukcije motora sistem zupčastog kaiša zahtjeva postojanje zatezača, te jednog ili više rolera.
Ukoliko je ovaj sistem neusklađen, tj. ukoliko pogonski kaiš ili lanac oslabi i rastegne se, ili ukoliko dođe do preskakanja nekoliko zubaca zupčanika, može doći do situacije da motor ne može startovati ili se gasi. U najgorem slučaju ukoliko dođe do loma zatezača ili zupčastog kaiša može doći do havarije na motoru u smislu lomljenja i krivljenja ventila, oštećenja izazvana izlijetanjem ili krivljenjem klipa radilice i sl.

Zbog toga je vrlo važno vršiti inspekciju ovog sistema na propisanoj kilometraži i mijenjati predviđene dijelove. Kilometraža je propisana od proizvođača, redovnim servisnim inertvalom. Predviđeni su i definisani planom održavanja u Servisnoj knjizi Vašeg Volkswagen modela vozila.

Podrazumjeva zamjenu:
– Seta zupčastog remena (zupčasti remen, španer zupčastog remena, 2 rolne zupčastog remena).
– Vodene pumpe.
– Remena alternatora.
– Španera remena alternatora.

Savjeti o motornom ulju

Motorna ulja se sastoje od 78 % baznog ulja, 10 % poboljšivača indeksa viskoziteta, 5 % disperzanata, 3 % deterdženta, 1 % supstanci zaštite istog i 3 % ostalih satojaka. Tek dodavanjem aditiva i polimera dobijaju se različite karakteristike podmazivanja. Što je udio aditiva u motornom ulju veći, viši su kvalitet i cijena ulja.

Postoji nekoliko osnovnih vrsta ulja:
– Mineralna ulja – koriste se za održavanje starijih motora.
– Sintetička ulja – namjenjena za modernije motore.
– Polusintetička ulja – mješavina mineralnih i sintetičkih ulja.
– Ulja sa aditivom – za motore sa mnogo pređenih kilometara.

Razlikujemo polusintetička i potpuno sintetička namjenska ulja. U upotrebi se prednost daje potpuno sintetičkim uljima, koja u odnosu na mineralna imaju sljedeće prednosti:
– Omogućuju bolji hladan start motora pri niskim temperaturama.
– Manje habanje motora usljed bržeg podmazivanja.
– Mazivni sloj se ne kida čak ni pri visokim opterećenjima i temperaturama.
– Stepen starenja ulja pri eksploatacionim temperaturama većim od 120°C je vrlo nizak.

Govoreći o motornom ulju faktor različitosti viskoziteta je važan. Osnovno je pravilo:

Broj ispred slova W označava viskozitet ulja pri niskim temperaturama, što je broj niži sposobnost podmazivanja pri hladnom startu je viša.

Broj iza slova W označava opterećenje koje motorno ulje može da podnese pri visokim temperaturama, što je broj viši sposobnost podmazivanja pri visokim temperaturama je viša.

Upotreba neadekvatnog ulja može uzrokovati oštećenja motora. Jeftina motorna ulja svoje loše strane ne pokazuje odmah, već tek nakon pređenih 10.000 km. Npr. motor koji koristi adekvatno motorno ulje će preći 300.000 km, a sa jeftinim 150.000 km i očekuje se kvar.

Kvalitet motornog ulja produžava vijek trajanja motora boljim podmazivanjem i manjim habanjem, smanjuje potrošnju i do 5 %, smanjuje emisiju gasova, sprječava pregrijavanje motora. Mazivne supstance čiste motor prikupljajući ostatke sagorijevanja, čestice prljavštine i strugotine koje nastaju usljed rada motora.

Vozila koja se pretežno koriste u gradskim uslovima vožnje kratkih relacija, kada motor ne može dostići radnu temperaturu. Potrebno je uvijek imati na umu hemijsko starenje maziva. Vremenom dolazi do nakupljanja kiselina, vode, goriva, koji usljed niskih temperatura ne mogu ispariti, razrjeđujući mazivo. Što može stvoriti utisak da je nivo maziva u motoru ispravan. Međutim, prvom narednom dužom vožnjom ove supstance isparavaju, a nivo maziva pada ispod minimalno potrebnog. Što može rezultirati kidanjem mazivnog sloja, i kvarom motora. Tad se preporučuje fiksni interval zamjene motornog ulja od 10.000 ili 15.000 km, zavisno od vrste ulja.

Kada količina motornog ulja u motoru nije dovoljna, usljed lokalnog trenja dolazi do jakog zagrijavanja komponenti motora, a posljedica je kvar motora.

Kada količina motornog ulja u motoru je prevelika, nastaje uljna pjena koja uzrokuje loše podmazivanje motora i začepljenje vodova za prozračivanje i katalizatora.

Pri mijenjaju motornog ulja, obavezno treba mijenjati i filter ulja.

Izbjegavajte maziva nepoznatog imena koja su u prodaji. I koristite isključivo proizvode markiranih proizvođača, koji svojim hemijskim sastavom i mješavinom aditiva jedini garantuju kvalitet, od kojeg zavise performanse motora. Volkswagen preporučuje Castrol Professional, koji možete kupiti/zamijeniti kod ovlaštenog Volkswagen partnera.

Volkswagen koncern je postavio zahtjeve pred proizvođače motornog ulja u vidu VW normi. Zabilježene u svakom priručniku za upotrebu vozila, koji se nalazi u pretincu vozila. A preporučuje isključivo renomiranog kooperacionog proizvođača motornih ulja CASTROL.

Volkswagen je razvio Longlajf (Longlife) motorno ulje. Koje u odnosu na konvencionalna maziva, duplo duže ostaje rezistentno na starenje i visoke temperature. Interval zamjene je 30.000 km.

Napomena: Longlajf motorna ulja se ne smiju sipati u vozila koja nisu Longlajf vozila.

Scroll to Top