Rabljenje

Tvrdi ili platneni krov

Nedoumica je vozača sportske osobenosti. Najprije potrebno je konstatovati da kabrio nije kupe sa odsječenim krovom, jer karoserija svakog ozbiljnog kabriolea mora da prodje tretman ojačavanja. A da li je platno bolja opcija od tvrdog krova teško je pitanje.

Klasičan kabrio se može voziti tokom čitave godine, ali realno je da će snijeg i led na platnu ostaviti više tragova nego na metalnom krovu. S tim da postoji mogućnost doplate za tvrdi nepokretni krov koji se montira i demontira po potrebi. No sa ovom tradicionalnom vrstom pokretnog krova imate nešto veći prtljažni prostor. Mana mu je pojava buke na visokim brzinama.

S druge strane koncepcija tvrdog pokretnog krova plaća cijenu kroz potrošen prtljažnik koji sa spuštanim krovom postaje simboličan. Ali u ovome slučaju imate ugođaj da vozite i kabrio i kupe u zavisnosti od položaja krova.

Međutim, sama po sebi praktičnost kabriolea nikada nije na spisku tema o kojima se razmišlja pri kupovini ove, ipak, automobilske ekskluzive.

Krovove od plastike ili tkanine ne smijete čistiti kao površine od laka. U automatskim praonicama ne birajte program pranja s vrućim voskom, jer tkanina postaje porozna, te se kida. Ako je Vaš kabrio pozadi ima staklo s folijom, najbolje da ga ne perete u automatskoj praonici, već ručno.

Zatamnjivanje stakala

Bez obzira što su zatamnjena stakla zakonom zabranjena u većini zamalja i dalje viđamo kola sa ovom vrstom “dodatne opreme“ na putevima. Pitanje se nameće koliko su folije opasne, štetne ili korisne. Shodno tome prenosimo vam provjeru na osnovu 4 testa.

Vjetrobransko staklo se ne smije naknadno zatamnjivati.  Bočna stakla u ravni vozača mogu biti naknadno zatamnjena  tako da ukupna vrijednost prigušenja svjetla ne prelazi 25%. Ostala stakla na vozilu, osim vjetrobranskog stakla, mogu biti naknadno zatamnjena stepen refleksije stakala na vozilu ne smije prelaziti 15% kako ne bi došlo do zasljepljivanja drugih učesnika u saobraćaju. Od odredbi mogu odstupiti samo vozila sa posebnom dozvolom nadležnog ministarstva.

TEST svjetlosne propustljivosti
Korištene su folije sa oznakom ATR 35, za koje je propisano propuštanje 35% vidljive svjetlosti, što je mjerenje i potvrdilo.

Automobil bez zatamnjenih stakala:
–  vjetrobransko staklo 90%
– prednje bočno staklo 75%
– zadnje bočno staklo 75%

Automobil sa zatamnjenim staklima:
–  vjetrobransko staklo 80%
–  prednje bočno staklo 35%
–  zadnje bočno staklo 35%

TEST mjerenja temperature kabine
Nakon dva sata „sunčanja“ na 25°C razlika je bila čak u 10%.

U zatamnjenom automobilu vazduh je bio hladniji za 5, volan za 4, a sjedište za skoro 3 stepena. Zanimljivo je i da je dječije sjedište bilo hladnije za 4 stepena.
Realno je pretpostaviti da bi razlika bila osjetnija na višoj temperaturi i dužem izlaganju suncu.

TEST mjerenja UV zračenja
Treba znati da ostavljanje vozila u hladu neće spriječiti prodiranje UV zraka u vozilo, kao što ni sjedenje ispod suncobrana neće spriječiti da ne izgorite/pocrnite.

Mjerenje je pokazalo da obično staklo propušta 28% UV zraka, a staklo sa folijom svega 1%.

TEST mjerenja izdržljivosti
Napominjemo da ovdje nije riječ o sigurnosnim, takozvanim pancir folijama, već o automobilskoj foliji za zatamnjivanje.
Prvo testirano je obično staklo koje se od samo jednog udarca rasprslo u sitne parčiće i palo iza vrata tj. na sjedište i mogu povrijediti putnike.

Zatim je testirano staklo sa folijom i nakon drugog udarca staklo se rasprslo, ali komadići se nisu rasuli, već su ostali na foliji. Takodje je povoljno što se folija s rasprslim staklom na njemu veoma lako uklanja, skoro jednim potezom.

Zaključak
ZA – smanjuje temperaturu i štetno UV zračenje, te sprečava rasipanje stakla u slučaju nezgode.
PROTIV – zabranjene zakonom, cijena ugradnje.

Scroll to Top