Doživite
Automobil
DEFINICIJA
Automobil je drumsko motorno vozilo. Pokreće ga motor s unutarnjim sagorjevanjem ili, u novije vrijeme, elektromotor. Kombinovani pogon motora SUS i elektromotora zove se HYBRID. Koristi se na cesti, za prevoz putnika i robe.
Riječ “automobil” je grčkog porijekla, grčki „ауто“ značenja samostalno. I latinskog porijekla, latinski “mobilis” značenja pokretan.
Automobil je etimološki definisan kao samostalno krećuće saobraćajno sredstvo pokretano samostalnim pogonom.
Model automobila je performanse i oprema u funkciji prevoza.
FOLCIKA – vozilo je model sa Garancijom mobilnosti.
Dugovječno održane vrijednosti: ekonomično održavano, kvalitetno i pouzdano.
Inovativno tehnološki sa najvišom koristi po kupca.
Odgovorno po kupca, društvo i okoliš.
Investicija je kupnja vozila.
Vozilo sa Garancijom ima upotrebnu vrijednost novog vozila. Jednako ste sigurni i bezbjedni kao u novom vozilu.
Original = Garancija = vozilo.
Iz Originala proističe Garancija mobilnosti.
Komponente
Je nadgradnja motornog vozila nad podvozjem. Služi za smještaj motora, putnika i tereta. U klasičnom konstrukcijskom rješenju automobila, karoserija se postavlja na nosivi okvir, a danas većina putničkih automobila ima samonosivu karoseriju od čeličnog lima, koja preuzima ulogu nosivog okvira.
Oblikom, karoserije dijelimo na: Monovolumene. Dvovolumene. Trovolumene.
Namjenom, ih dijelimo na: Kompakt. Sedan. Karavan. Komfortkupe. Kupe. Kabrio. Roudster. Sportbek. Limuzina. SUV. Džip. Kombi. Ven. Furgon. Pikap.
Podvozje ili šasija je donji postroj vozila. Klasični je nosivi okvir sa mehaničkim uređajima za kretanje po tlu. U novijim konstrukcijama automobila nosivi okvir zamijenjen je samonosivom karoserijom, oslonjenu na tehniku za kretanje.
Mehanički uređaji podvozja su: Poluosovine. Točkovi. Kočnice. Ovjes.
Motor, latinski “pokretač”, je pogonski stroj koji pretvara neku vrstu energije u mehanički rad, a služi za pogonjenje automobila i ostalih strojeva.
Svi savremeni motori su sa tehnologijom direktnog ubrizgavanja goriva.
Automobilski motori mogu biti: Benzinski. Dizel. Elektro.
Rad (W) je fizička veličina koja opisuje djelovanje sile, definisana kao proizvod sile i puta u smjeru duž kojega se obavlja rad. Mjerna jedinica rada je džul (J). Mogu se upotrebljavati i svi proizvodi mjernih jedinica za silu i dužinu, npr. njutnmetar (Nm), ili jedinica za snagu i vrijeme, npr. vatsekunda (Ws). Rad ne pominjemo mnogo kada pričamo o motorima. To je, ustvari, prenošenje energije sa jednog sistema na drugi. Pa prosta definicija rada je je konstatacija da nam je za 1 mjernu jedinicu rada potrebno da uložimo jedan Njutn sile da bi pomjerili tijelo za jedan metar razdaljine. Odatle Njutn po metru ili Nm.
Kada govorimo o radu na osovini, dakle kružno kretanje, govori se o radu na obodu kružnice koja se kreće, odnosno obrtni moment. Zato se rad kao takav ne pominje često, jer rad na osovini je obrtni moment.
Obrtni moment je sila koja teži da uzrokuje kružno kretanje, rotaciju. Svaka sila koja djeluje na tačku van centra kružnice teži da rotira objekat. Dakle, rad na osovini.
Snaga (P) je fizička veličina koja opisuje brzinu obavljanja rada, definisana omjerom rada W i za to utrošenoga vremena t (P=dW/dt). Mjerna jedinica snage je vat (W), definisana snagom kojom se u jednoj sekundi obavi rad od jednoga džula, tj. W=J/s. (džul).
Konjska snaga (1KS) stara je mjerna jedinica snage. Svojedobno određena radom od 75 kilopondmetara u sekundi, tj. KS = 0,735498 kW. Razgovorno je korištena do nedavno, pogotovo za izražavanje snage motora. Razlikuje se od angloameričke jedinice snage “horse power”, vrijednosti HP = 0,7457 kW.
Radi se o kružnom kretanju, radu po obimu u jedinici vremena. Zaključujemo da je snaga na osovini proizvod rotirajuće brzine i sile tj. obrtnog momenta.
1[kW] = Obrtni moment [Nm] x broj brtaja u minuti [RPM] / 9549.
1 kW = 1,36 KS
Onome ko se razumije u mehaniku prvo što bi palo na pamet kada bi vidio ovu formula je. Mjenjač!
Brzina (v) je fizička veličina definisana kao količnik pređenog puta i vremena utrošenog za to. Mjerna jedinica brzine je metar u sekundi (m/s) ili kilometer na sat (km/h). Prosječna brzina količnik je cijelog pređenog puta i utrošenog vremena, bez obzira kako se brzina mijenjala duž puta.
Zaključak
Obrtni moment figurira u svojstvu rada i funkcija mu se svodi na snagu okretanja točkova. Snaga je samo veličina koja služi izračunu kako konstruisati mjenjač da bi se iskoristio obrtni moment. Daleko od toga da je snaga zanemarljiva, ali nam ona samo pruža mogućnost da pomoću mehanike upotrjebimo tu snagu i pretvaramo je u onoliki rad koji nam je potreban u datom trenutku. U autotrkama ne pobjeđuje uvijek onaj ko ima najviše konjskih snaga, već onaj ko je najbolje uspio da ih ukroti i iskoristi. Konjske snage prodaju motor, obrtni moment pobjeđuje u trkama. Uprvoj brzini, obrtni moment je najveći, ali slabo ubrzanje. U posljednjoj brzini je najmanje ubrzanje, najmanji rad, ali je brzina najveća.
Mjenjač, uređaj je koji kod motornih vozila služi za promjenu brzine, promjenom stepena prenosa. Čime se omogućuje da brzina vrtnje, bez obzira na uslove rada, uvijek bude u optimalnom području, a iskorištenje raspoložive snage najbolje.
Mjenjače mogu biti: Manuelni. Automatski (DSG, Multitronik).
Volan je dio upravljačkog sistema motornih vozila i koriste se za upravljanje istima. Njime manipuliše vozač, a ostatak upravljačkog sistema reaguje u zavisnosti od inputa vozača preko volana.
Postoje mehanički volan koji je u direktnoj mehaničkoj vezi sa upravljačkim točkovima. I servo volan koji koristi hidrauličnu silu koja olakšava upravljanje.
Vozač preko volana, zupčaste letve, spone i krajeva spona spojenih na upravljačke točkove, vrši upravljanje.
Klase
Namjenom dijelimo ih na: Mini. Kompakt. Sedan. Komfortkupe. Karavan. Van. Suv. Kupe. Kabrio. …Roudster-spajder. Limuzina. Pikap. Bus. Furgon.
Mala: VW UP!. Niža: VW POLO. Nižasrednja: VW GOLF. Srednja: VW PASSAT. Višasrednja: VW CC. Visoka: VW PHAETON. SUV (niža klasa): VW TIGUAN, (viša klasa): VW TOUAREG. Terenska: VW AMAROK. Luksuzna: BENTLEY. Sportski automobili: PORSCHE, BUGATTI, LAMBORGHINI. Privredna vozila: VW – CADDY, TRANSPORTER, CRAFTER.
Iako se klasa većine automobila može precizno definisati, postoje i međuklase čiji modeli veličinom pripadaju jednoj, a cjenovno i opremom drugoj klasi.
Pojedini sportski automobili poput PORSCHE modela se isključivo zbog svoje cijene nalaze u rangu visoke i luksuzne klase, a dimenzijama su najčešće identični automobilima srednje klase.
Kategorije:
– Mali automobili (up!)
– Srednje klase (Polo, Golf, Passat)
– Visoke klase (Artheon, Phaeton)
Postoje međuklase vozila. Modeli su tehnički između dvije klase, npr. Artheon.